Plánujete zahradní stavbu a nevíte, jaké dřevo použít? Zda mokré řezivo nařezané na pile nebo sušené KVH hranoly? Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně společně podívat.
Mokré stavební řezivo – dřevo nařezané na pile
Mokrým stavebním řezivem označujeme hranol s čtvercovým nebo obdélníkovým průřezem nařezaný na pile na potřebný rozměr a délku. Hrany takto nařezaného hranolu jsou ostré, povrch je drsný, nikterak neopracovaný. V případě, že chceme tyto hranoly použít z pohledové strany, je nutné řezivo dále zpracovat, tzn. protáhnout na protahovačce, srazit mu hrany, obrousit, vyřezat vady dřeva, či opravit místa po vypadlých sucích, atd. Vzhledem k tomu, že výroba nesušených hranolů není technologicky příliš náročná, jedná se o nejlevnější materiál na stavbu různých zahradních staveb a přístřešků, jako jsou pergoly, altány, stání pro auta, konstrukci zahradních domků, dětských zahradních sestav, dále pak na konstrukci krovů rodinných domů, atd. Nevysušené řezivo se používá tam, kde může přirozeně vyschnout. Jeho hlavní výhodou je to, že pokud vám nevyhovují rozměry sériově vyráběných hranolů, můžete si na pile objednat hranoly vámi požadovaného rozměru. Samozřejmě, že za příplatek a s ohledem na možnosti dané pily.
Mezi hlavní nevýhody mokrých konstrukčních hranolů patří především to, že se jedná o syrový materiál, tudíž musíte počítat s tím, že dřevo začne postupem času pracovat. Hranoly začnou na slunci praskat a při neodborné montáži se mohou začít kroutit.
KVH hranoly – suché řezivo
Pokud od někoho uslyšíte, že postavil pergolu z kávéháček, budete vědět, že použil vysušené, ohoblované hranoly. KVH hranoly jsou dřevěné hranoly vysušené na vlhkost kolem 15%, ohoblované a upravené na hranoly nejvyšší kvality. Neobsahují žádné viditelné praskliny, vypadlé suky ani jiné „vady na kráse“. KVH hranoly se vyrábějí v určitých rozměrech a délkách, což může být pro některé truhláře a stavební firmy velkým problémem. KVH hranoly se prodávají většinou v délkách 4m, 5m a 13m. 13ti metrové hranoly bývají napojované pomocí zubových spojů, tzv. cinků a kvalitního lepidla. Výhodou KVH hranolů oproti mokrému řezivu je především to, že se již nemusí ošetřovat nátěrem proti plísním a dřevokazným houbám, jsou tvarově stálé, nepraskají a nekroutí se. Práce s vysušenými hranoly je podstatně jednodušší než práce s mokrým řezivem. Většinou je můžete rovnou použít a povrchově upravit lazurovacím lakem nebo jiným finálním nátěrem.
Mezi hlavní nevýhody KVH hranolů patří především jejich vyšší cena a předem definované rozměry hranolů.